"BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ"NİN İSTANBUL STARTI VERİLDİ
 
 
İçişleri Bakanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında “Biz Anadoluyuz Projesi”  hayata geçirilecektir. Proje kapsamında Doğu ile Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden belirlenen 21 il’ den 15 yaş ve altı okul çağında olan 50.000 katılımcıya ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılması hedeflenmektedir.
İstanbul iline Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkâri illerinden öğrenciler gönderilecektir. Öğrenciler THY sponsorluğu ile İstanbul’a taşınacak olup alandan alınıp gezi programı çerçevesinde gezdirilmeleri ve misafir edilmeleri İstanbul Valiliği tarafından organize edilmektedir. Kafileler aylık 1.000’er kişilik gruplar şeklinde gelecek ve 4’er ya da 5’er gruba bölünerek gezdirilecektir.
İstanbul’u ziyaret edecek öğrencilerin ilimizdeki ziyaretleri, konaklamaları, gezi programı ve ulaşımlarını planlamak ve hazırlık yapmak üzere çalışmalara başlanılmıştır. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Kızılay, Yeşilay ve ÖNDER temsilcilerinin katılımı ile Yürütme Kurulu oluşturulmuş 18 Eylül Cuma günü ilk toplantı yapılarak genel hatları ile birlikte Çalışma Grubu oluşturulmasına karar verilmiştir.
Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İstanbul’a gelecek olan misafir öğrencilerimizin İstanbul ve dolayısıyla ülkemizin kültür, turizm, tarih ve diğer değerlerini görebilmeleri ve bu bağlamda kültürel aidiyetlerinin oluşabilmesi için İstanbul ölçeğinde Valiliğimizin koordinasyonunda hummalı bir çalışma yürütülmektedir.
Yaklaşık 15 ay süresince devam edecek olan proje kapsamında her hafta olacak şekilde kafilelerin misafir edilmesi planlanmaktadır. Hava şartları ve mevsimsel koşullar dışında programda aksama beklenmemektedir. Bu belirlenen programa ek olarak kafilelerin ziyaret dönemlerine denk gelmesi durumunda ayrıca gezi programlarına çeşitli eklemeler yapılarak gelen misafirlerin daha memnun ayrılmaları sağlanacaktır.